Stručný výtah z kroniky Slavče
František Tůma
Datum narození: 12.10.1895
Datum úmrtí: 17.3.1977
První zapisovatel dochované kroniky rodiny Tůmů ze Slavče.
Díky této osobě se dochovaly záznamy o úctyhodných událostech a zároveň záznamy o členech naší rodiny.
I přes stručné shrnutí níže uvedených poznámek z kroniky psané Františkem, doporučuji pročíst si kroniku osobně. Některé informace mohou v mé zkrácené podobě zkreslovat význam. Proto věřím, že si po tomto "navnadění" uděláte čas i na originál nebo alespoň jeho přepsanou podobu.
Původ rodu?
František Tůma (1895) se ve své kronice zmiňuje o našem rodu slovy: "Ví se jen, že jest to jeden z nejstarších rodů ve Slavči a to z Doby Jana Žišky z Trocnova.".
1. světová válka
František Tůma (1895) se ve své kronice zmiňuje o bratru Karlovi a jeho boji v 1. světové válce. Konkrétně o opevnění Lvova v Polsku, kde se bránili Ruské armádě, která je nechala tak dlouho vyhladovět až se vzdali. Tou dobou sloužil i jeho bratr Jan, který byl také zajat. Jejich setkání se uskutečnilo po několikatýdením pochodu na Sibiř, kde se však v jejich zuboženém stavu téměř nepoznali. V zajetí se poté oba hlásili k tesařině, aby mohli asi 2 roky pracovat spolu, i když vyučen byl jen Karel. Karel zde bohužel vážně onemocněl a i přesto, že ho Jan dostal do ruské nemocnice, zemřel na horkou nemoc a byl pohřben na hřbitově. Jan se poté přidal k Československé legii a nastoupil do boje proti Řížsko-německé armádě.
Záchrana Slavče
Další příběh vyprávěný v kronice začíná 5. května roku 1945, kdy si František Tůma (1895) né příliš dobrovolně převzal klíče a razítka obecního úřadu za zatčeného dosavadního starostu. 7.5.1945 přepadla Slavči popravčí četa, která v Trhových Svinech popravila 9 chlapců z toho 2 Františkovo synovce z rodiny Mačích. Téhož dne v 11h byl František předveden před velitele čety, který po krátkém výslechu požadoval navrácení ztracených zbraní. Na odevzdání měli čas do šesté hodiny večerní a pro jistotu si sebou vzali 11 rukojmých. Pokračovalo shánění sousedů po lesích a hledání ztracených zbraní. Po jejich navrácení, však údajně chyběla ještě jedna automatická pistole, kvůli které němci hrozili střelbou z děl na Slavči. Naštěstí se v lese našli ještě dva sousedé, kteří tuto zbrań měli a mohla být včas vrácena na Chvalkov, kde měli němci četnickou stanici.
Cesta do Ameriky, Chicago
František Tůma (1895) se ve své kronice zmiňuje o bratrancích Josefovi a Františkovi Tůmů, kteří se společně s jejich snoubenkami (sestrami) z Lišova odstěhovali do Chicaga v Americe. Později si každý pořídil svůj dům a v něm krejčovský závod.